secondlife.eu.sk

... virtualna realita na dosah

Ťažký druhý život s jablkom, v ktorom nám to rado padá.

Nie som si istý, či je medzi ľuďmi v SLku vôbec niekto, kto by, podobne ako ja, používal počítače od Apple. Ak áno, tak tento článok je určený pre neho, nevoľníci Microsoftu tu nenájdu nič užitočné.

***

Približne pred dvoma alebo troma rokmi začal Apple upozorňovať vývojárov aby prešli na nové krytptovanie (Cocoa), alebo by si vyvinuli vlastné riešenia. Linden lab však naďalej pokračoval v rámci OpenGL rozšírení. Tieto však už nie sú v plnom rozsahu prítomné na iMac počítačoch (od verzie operačného systému MAC OS X El Capitan z roku 2015). Apple odvtedy vydal niekoľko nových operačných systémov, LindenLab niekoľko verzii svojho viewra, ale priepasť medzi nimi sa iba zväčšila.

Vo väčšine za to, že na svojom iMac-u vypadnete z SL-ka, môže to, že váš SL-viewer, alebo Firestorm opakovane volá ako blázon jednu funkciu (GL_ARB_occlusion_query2) ale odpovede sa mu nedostáva (v profile OpenGL vášho macu táto funkcia proste nie je). Výsledkom je "panika" a váš prehliadač, ktorý práve zošalel, začne nekorektne ukladať informácie do vyrovnávacej pamäte. Tá sa po pár minútach vyčerpá a vy letíte z SL von. Inak povedané, vás iMac je vporiadku, to si iba vývojári SL prehliadačov neurobili včas svoje domáce úlohy a neodladili svoje viewre pre jabĺčka.

Táto katastrofa sa netýka všetkých iMac. Zdá sa, že ide iba o problém tých strojov, ktoré používajú grafickú karty od Nvidia. iMac s kartou od Radeon sa tvária, že sú vporiadku. Od Apple nemožno očakávať, že by sa kvôli SL fanúšikom odklonil od svojej cesty. Linden Labu sme my, čo máme počítače s jabĺčkom, viacmenej tiež ukradnutí. Možno sa nad nami zmiluje Nvidia a doplní OpenGL :-).

Po každom páde vám iMac vždy ponúkne možnosť o havárii informovať Apple. Robte tak. Apple o týchto veciach komunikuje s Linden Lab a inými výbojármi prehliadačov. Nejaké veci už vyriešili, tak im pomôžte svojimi reportami.

Aktuálny operačný systém pre iMac sa volá MAC OS X High Sierra. Firestorm na ňom skúste len v prípade, že sa chcete zbaviť svojho iMac násilným spôsobom a potrebujete nejaké alibi, či vysvetlenie, prečo ste ho rozmlátili kladivom.

SL viewer od Linden Lab vyzerá na prvý pohľad OK, reporty dodané od Apple, z veľkej časti zapracovali, takže beží pekne, ale ... ale počítajte s nečakanými pádmi z jednej sekundy na druhú. Obdobné problémy má aj Alchemy, Singularity a všetky ostatné viewre až na jeden.

V tomto okamihu máme my, Apple positive, jediné riešenie. Vymažte svoje Firerstorm, SL viewer, alebo iné prehliadače aké používate a ztiahnite si prehliadač Kokua pre OpenSim, ktorý tento problém v značnej miere už má vyriešený. Ako to urobili sa ma nepýtajte, je mi to jedno, ja som jabĺčkár :-).

Pre mňa je podstatné to, že po dvoch rokoch môžem v SL fungovať aj v Ultra nastavení (všetko na max + komplet tiene), doteraz som končil na High ... jupíí. Ale POZOR, to neznamená, že z času na čas z SL nevyletím ako špinavé prádlo. Vyletím ! Ale nie každých 5 min, ale asi iba každých 50 ... jupíí.

A ešte jedno odporúčanie pre Apple positive avatarov. Ak je pre vás Second Life dôležitý a predstava, že by ste sa stali ďaľším otrokom sklenárov z Microsoftu je vaša obľúbená nočná mora, drže svoj jabĺčkový počítač na uzde a už ho neaktualizujte.

V High Sierra vás ešte zachránil viewer Kokua, ale nik nevie ako to bude vyzerať v nasledujúcej verzii OS. Optimálne by bolo podstúpiť downgrade a vrátiť sa pred El Capitan. Zvažoval som to, ale keďže ide aj o môj pracovný počítač, downgrade nie je moja cesta. Len kvôli SLku predsa nebudem meniť niečo, čo mi inak funguje na viac než 100%.

Takže ostávam s Kokua na High Sierra a budem sledovať či sa chlapci a dievčatá z Linden Lab a od Nvidie zobudia a urobia niečo užitočné, pre nás hipsterských jabĺčkárov. My sme totiž rozmaznaní a nie sme zvyknutí, že by naše mašinky niečo nevedeli alebo niekde zlyhávali. Preto nás každý vyhadzov bolí viac než tých, čo cez okná lietajú už celé roky.