secondlife.eu.sk

... virtualna realita na dosah

Desiatka finalistov Anasoft litera 2017 je prekvapivá

MESTO si pre vás pripravilo seriál 10-tich čítaní z diel finalistov Anasoft litera 2017. Počúvačiky (poslechníčky) budú v mestskom klube Litera vždy od 20:30 do 21:00.


V stredu 8. marca 2017 v priamom prenose Rádia Devín vyhlásili 10-tich finalistov 12. ročníka literárnej ceny Anasoft litera. Porota vyberala z historicky najvyššieho počtu automaticky nominovaných titulov. Dostali sa do nej knihy, ktoré naozaj prekvapili.

Odborná porota vyberala spomedzi 227 hodnotených kníh. Ide o najvyšší počet slovenských prozaických titulov, ktoré doteraz porota ceny Anasoft litera vôbec hodnotila. Do finále nakoniec porota v zložení Veroniky Rácovej, Ivany Hostovej, Jána Gavuru, Michala Habaja a Pavla Matejoviča vybrala týchto desať titulov v abecednom poradí:

„Napriek vysokému počtu hodnotených kníh nebol výber finálovej desiatky vôbec jednoduchý. Pri rozhodovaní zavážila viac kvalita samotného textu ako meno autora/autorky. Ukázalo sa tiež, že dobre napísaná žánrová literatúra môže byť presvedčivejšia ako menej zvládnutý pokus o umelecký text, i keď s vyššími ambíciami. Vydanie niektorých titulov pôsobilo unáhlene a potrebovali by precíznejšiu autorskú a redakčnú prácu,“ vyjadrila sa k svojmu tohtoročnému výberu porota Anasoft litera 2017.

Spomedzi finalistov Anasoft litera je v tomto roku polovica autorov nominovaných prvýkrát, druhú polovicu tvoria niekoľkonásobní finalisti predchádzajúcich ročníkov a dokonca aj jeden víťaz ceny. Najbližšie nás čaká predstavenie finalistov Anasoft litera a desiatky kníh na Anasoft litera feste (19. – 25. apríla 2017).

prevzaté z: http://www.anasoftlitera.sk/sk/aktuality/desiatka_finalistov...


Literárnu cenu Anasoft litera organizuje občianske združenie ars_litera od roku 2006. Generálnym partnerom je spoločnosť Anasoft. Spolu s projektom literárnej ceny združenie organizuje aj literárny festival Anasoft litera a v spolupráci s regionálnymi knižnicami a inštitúciami autorské čítania. Medzi pravidelných podporovateľov literárnej ceny patrí predovšetkým Ministerstvo kultúry SR, Magistrát hl. m. SR Bratislavy, denník SME, .týždeň, dvojtýždenník Knižná revue, Rádio Devín a Rádio FM, Združenie vydavateľov a kníhkupcov SR, kníhkupectvá Artforum, Panta Rhei a Martinus.

prevzaté z: http://www.anasoftlitera.sk/sk/o-nas